Yks Sınav Sistemi Hakkında Tüm Bilgiler

Paylaş
 

Yks sistemi nasıl uygulanacak ve sınavlarda yks baraj puanı ne olacak? Yks sınav ücreti ne kadar olacak ve sınav süresi ne kadar olacak? Yks nedir ve ne zaman uygulanmaya başlayacak? Tüm bu soruların yanıtı için aşağıdaki yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Yks Sınav Sistemi Hakkında Tüm Bilgiler

Sınav Haziran ayında tek günde yapılacak ve 3 farklı oturum şeklinde olacak. 5 puan türü olacak ve baraj puan 150/180 olacak şekilde belirlenmiştir.

Yks Sınav Soruları Nasıl Olacak

Yks Birinci Oturum:

Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 -Matematik / Fen Bilimleri (Fizik, Kimya, Biyoloji) -Sosyal Bilimler-2 (Tarih-2, Coğrafya-2, Felsefe Grubu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ) olmak üzere toplamda 340 soru olacak. Yabancı Dilde ise 80 soru olacaktır.

Yks İkinci oturum:

Türk Dili ve Edebiyatı- Sosyal Bilimler-1 (Tarih-1, Coğrafya-1)-Matematik -Sosyal Bilimler-2 (Tarih-2, Coğrafya-2, Felsefe Grubu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ) -Fen Bilimleri (Fizik, Kimya, Biyoloji) toplam 160 soru. Yabanci Dil ise yine 80 soru olacak şekilde belirlenmiştir.

Yeni Yks sisteminde öğrencilerin MYO tercih etmek için bir adayın en az 150 puan alması gerekmektedir. 150 puan altında puan alamayan adaylar MYO tercihi yapamayacaklar.

yks nedir, yks ne zaman başlayacak

Lisans bölümlerini seçmek isteyen adayların ilk sınavdan en az 150 puan alması gerekiyor.  TYT puanı ile sınavın ikinci oturumundaki testlerden alacağı puanla birlikte hesaplanacak olan Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil puanının en az birinin 180 puan olması gerekmektedir. Bu şartlar sağlandığı zaman öğrenci lisans bölümüne tercih yapabilecektir.

YKS Baraj Puanları Nasıl Hesaplanır

Yks Sisteminde baraj puanlarını aşağıdaki sistemle hesaplamanız gerekiyor;

Sözel Puan: [Temel Yeterlilik Testi %40] + [(Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal

Bilimler-1 Testi (%50) + Sosyal Bilimler-2 Testi (%50) %60]

Sayısal Puan: [Temel Yeterlilik Testi %40] + [(Matematik Testi (%50) + Fen Bilimleri Testi (%50) %60]

Eşit Ağırlık Puanı: [Temel Yeterlilik Testi %40] + [(Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler-1 Testi (%50) + Matematik Testi (%50) %60]

Dil Puanı: [Temel Yeterlilik Testi %40] + [Yabancı Dil Testi %60]

 

Yeni YKS sisteminde orta öğretim başarı puanı hesaplamasında herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır. OBP sistemi aynı şekilde devam edecektir. YKS sisteminde sınav süresi 80 soru için adaylara 90 dakika verilecektir. YKS Sınav giriş ücretinin ise 120 tl olması planlanıyor.

Bu yazı 783 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun