YKS Tarihi Belli Oldu

Paylaş
 

YGS ve LYS’nin kaldırılmasının ardından yürürlüğe giren yeni YKS sistemi hakkında merak edilen birçok konu bulunuyor. Özellikle öğrenciler ve veliler yeni sınav sisteminin ne zaman ve ne şekilde yapılacağı hakkında büyük bir merak içindeydi. YÖK Başkanı Prof, Dr. Yekta Saraç, yeni sınav sistemi hakkında açıklama yaparak merak edilen tüm sorulara cevap verdi. Gelen açıklamalara göre YKS’nin ilk oturumu olan TYT, 23 Haziran 2018 tarihinde yapılacak. İkinci oturum 24 Haziran 2018’de yapılırken Yabancı Dil oturumunun da 24 Haziran’da yapılacağı duyuruldu.

YKS Başvuruları Ne Zaman?

Üniversitelere giriş yapmak isteyen adayların 1-21 Mart 2018 tarihleri arasında sınav başvurularını yapmaları gerekiyor. Yapılan açıklamalarda geç başvuru tarihinin ise 4 Nisan 2018 olarak belirlendiği dile getirildi. Sınava giren adaylar sonuçlarını ise 31 Temmuz 2018 tarihinde öğrenebilecek.

YKS’de 09:45 Kuralı Uygulanmayacak

ÖSYM tarafından bu yıl uygulanan sınavlarda 09:45 kuralı uygulanmıştı. Bu kurala göre sınava 15 dakika kala sınav merkezine hiçbir adayın girişine izin verilmemişti. Bu durumdan birçok kişi mağdur olduğu için yeni sınav sisteminde bu kuralın uygulanmayacağı belirtildi. Prof. Dr. Yekta Saraç’ın yaptığı açıklamada adayların saat 10:00’a kadar sınav salonuna girebileceği açıklandı. Bu saati geçiren adaylar ise yine sınava alınmayacak. Öte yandan yapılan açıklamada, üniversitelere geçiş konusunda Orta Öğretim Başarı Puanı uygulamasında herhangi bir değişiklik yapılmadığı belirtildi.

Bu yazı 641 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun