YÖK Başkanından YDS Açıklaması

Paylaş
 

YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, TRT Haber’de katıldığı bir programda YDS ile ilgili açıklamalar yaptı. Özellikle YDS’de yapılan süre değişikliği ve zorluk seviyesi ile ilgili soruları cevaplayan YÖK Başkanı, önceden iki KPDS, iki de ÜDS olmak üzere yılda dört kez yapılan ve süresi 180 dakika olan yabancı dil sınavının artık YDS adı altında yılda sadece iki kez yapılacak olması ve süresinin de 150 dakikaya düşürülmesi ile ilgili görüşlerini şu şekilde paylaştı;

yök başkanı yds açıklaması

“Bu konudaki eleştirileri ben çok önemsiyorum ve bu konuyu bizzat yakından da takip ediyorum. Kuruldaki arkadaşlarımızla da tartışıyoruz. Hepimizin geçtiği yollar bunlar. Açıkçası ben de hem sürenin azaltılmasını hem de soruların zorlaştırılmasını tasvip etmiyorum. Bir çalışma grubu oluşturup bu konuyu derinlemesine analiz edeceğiz. Çok açık söyleyeyim; kendimizin cevap vermekte zorlandığı soruları genç meslektaşlarımıza sormamalıyız diye düşünüyorum. Bu konunun takipçisi olacağım. Bir sorun var, bu sorunu inşallah çözmeye çalışacağız.”

Hatırlanacağı üzere Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) ÖSYM tarafından uygulanmakta olan KPDS, ÜDS ve diğer yabancı dil sınavlarının (LYS-5 hariç) yerine uygulanmaya konulmuştu. İlk kez 7 Nisan 2013 tarihinde uygulanan YDS hem sınavın zorluğu hem de sürenin 180 dakikadan 150 dakikaya çekilmesi nedeniyle eleştirilmişti. Türkiye ortalamasının da oldukça düşük olduğu bu sınav için şartların iyileştirilmesi talep edilmişti.

YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya’nın bu açıklaması YDS’seye girecek olanlar için bir nebze moral verici oldu.

Bu yazı 1099 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun