Yoksulluk Sınırı

Paylaş
 

Türkiye İş Sendikası verilerine göre gıda enflasyonu Ekim aynıda Eylül ayına göre % 1,38 oranında artarak %24,28 seviyesine geldi. Sendikanın hazırlamış olduğu raporlara göre Ekim 2018 ayında açlık sınırı ise 1.919,34 TL’yi Yokluk sınır ise 6.251,92 TL olarak hesaplandı. Sendikanın raporuna göre 6 bin lirayı aşan yoksulluk sınırı rekor kırmaya devam ediyor. Türkiye İş Sendikasının çalışmalarına son aylarda başta temel mal ve hizmetleri ile gıdada görülmekte olan artışlar orta ve dar gelirli vatandaşlarımızın geçim şartların olumsuz yönde etkilemeye devam etmektedir. Piyasa ekonomi şartlarında enflasyonla mücadele ederek önlenmesi için alınan önemler beklene sonuçları şimdilik verememiştir. Gıda ürünlerindeki artışlar devam etmektedir. Dört kişilik bir ailenin yeterli, sağlıklı ve dengeli beslenebilmeleri için gerekli olan aylık harcama tutarları 1.919,34 TL ile açlık sınırında kalmıştır.

Ekim 2018 Ayı Geçim Şartları

Ekim 2018 ayı itibarı ile açlık sınırı 1.919 TL olmuştur. Aynı ay itibarı ile Yoksulluk sınırı 6.252 TL, uygulanan asgari ücret ise 1,603 TL oldu. Aynı ay verilerine gör evli çocuğu olmayan bir çalışanın 2.360 TL aylık harcaması bulunmaktadır. Aynı ay verilerine göre mutfak enflasyonu on iki aylık artışı ise % 24,28 oranında olmuştur.

Son aylarda temel mal ve hizmetleri ile gıda harcamaları meydana gelen artış oranları ile sabit ve dar gelirlilerin geçim şartlarını olumsuz yönde etkilenmeye devam etmektedir.

Türk iş sendikasında yapılan açıklamada ‘ otuz bir yıldır çalışanların geçim şartlarını aralıksız olarak düzenledik, yaptığımız açlık ve yoksulluk sınırları yapılan çalışmaların sonuçlarını ortaya çıkartmaktadır.

Türk İş Sendikası Ekim 2018 Ayı Araştırması

1) Dört kişiden oluşan bir ailenin yeterli, dengeli ve sağlıklı olarak beslenebilmesi için açlık sınır altında olan 1.919,34 TL’lik gıda harcaması yapması gerekmektedir.

2) Aynı ailenin gıda harcamasının dışında yapması gereken ulaşım, konut, kira, giyim, eğitim ve sağlık benzeri ihtiyaçları için ise yapması gereken toplam harcama tutarı 6.251,92 TL olmuştur.

3) Bekar bir çalışanın ise aylık 2.360.09 TL’lik bir yaşama maliyeti bulunmaktadır.

Bu yazı 325 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun