Ysk Adayları Artık Eğitim Bilgilerini Güncelleyebilir

Paylaş
 

Her sene olduğu gibi bu sene de lise son sınıfı öğrencileri ÖSYM tarafından düzenlenen bir sınav ile hayallerindeki üniversiteyi kazanmaya çalışacaklar. Tüm sene çalışıp, emek veren öğrenciler yavaş yavaş bu maratonun sonuna geliyorlar. Yükseköğretim Kurumları Sınavına girecek olan milyonlarca öğrenci bu yolsa Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin yapacağı açıklamalara dikkat kesilmiş durumda.

ÖSYM, heyecanla sınav gününü bekleyen YSK adayları için bir duyuru yayınladı. Duyuruda, adayların artık Kamu Kurumları İşlemleri Sistemi sayesinde eğitim bilgilerini güncelleyebileceklerini ve isterlerse güncelleyerek, teyit ettirebileceklerini söyledi. Yükseköğretim Kurumları Sınavına girecek olan adaylarının aklındaki en büyük soru işareti bugün itibari ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yanıtlandı. Yayınlanan duyuruda sisteme giriş bilgilerini unutan okul müdürlükleri de unutulmadı. Adayların yapacağı bireysel başvuruların kabul edilmeyeceği belirtildi.

E-Okul’dan Bilgiler Gelmiyor

Sistemde gerçekleşen bir sorun nedeni ile bazı adayların geçmişteki okul bilgilerinin e-okul’dan gelmediği fark edildi. Bu sorun adayların aklında birçok soru işareti ve korku bıraktı fakat aklında soru işaretleri olan adayların soruları ÖSYM’nin yaptığı bir duyuru ile yanıtlandı. Adayların Kamu Kurumları İşlemleri Sistemleri’ne giriş yaparak geçmişten gelen ortaöğretim bilgilerini kontrol etmeleri ve eğer bir eksiklik varsa güncelleyerek, teyit ettirmeleri gerektiği söylendi.

Ayrıca Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi, öğrencilerin bireysel olarak ve ya ortaöğretim kurumları aracılığı ile yapacakları güncelleme bilgilerinin kabul edilmeyeceğini de ekledi. Kurumlar Başvuru Merkezi İşlemleri Sistemi bilgileri ile Kamu Kurumları İşlemleri Sistemi’ne giriş yapabilecekler. Bunun için sadece https://kkis.osym.gov.tr adresine girmeleri ve kullanıcı bilgileri ile ilgili alanları doldurmaları yeterli. Kullanıcı bilgilerini hatırlamayan okul müdürlüklerinin ise 444 6 796 numaralı çağrı merkezini aramaları duyuruda belirtildi.

Bu yazı 395 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun