Yüksek Maaşlı İş Garantili Lise

Paylaş
 

Milli Eğitim Bakanlığı sektörden gelen aşırı teknik personel taleplerini karşılamak maksadı ile değirmencilik adı ile üç adet meslek lisesi bölümünün açılmasına karar verdi. Değirmen ve sektör makinaları üreticileri derneği ile MEB arasında imzalanan protokol ile açılacak olan bölümlerde bakliyat, tahıl, kahve ve yem sektörlerinin öğütmede kullandıkları makineler için teknik personel yetiştirilecek. Dernek yöneticileri, sektörün sanayi makineleri üretiminde lider olduğundan ve dünyada 160’ın üzerinde ülkeye de bu makinalardan ihraç edildiğinden dolayı, söz konusu liselerden mezun olanların 3 ile 10.000 TL civarında maaşla iş bulabileceklerini bildiriyorlar.

Sektör, endüstri 4.0 ile uyumlu olarak faaliyet yaptığından, değirmencilik meslek lisesi mezunları yurt dışında da kolayca iş bulma imkanına sahip olmaktadır. Yapılan protokol gereği ders müfredatları MEB ve dernek ile koordineli olarak hazırlanacak, öğrencilerin bu konudaki beceri eğitimleri ise derneğin fabrikalarında verilecek. Öğrenciler, en son teknoloji ile donatılmış ve robot teknolojisini kullanan bu fabrikalarda eğitim görürken aynı zamanda eğitimlerine destek olarak fabrikalardan burs da alacaklar. Liseden mezun olan öğrencilerin kendilerini geliştirerek, bu makinaların fabrikalara montajlarını yapacak seviye gelmeleri halinde ise, 2 bin dolar civarında maaş alabilecekleri belirtiliyor.

Tüm dünyaya bu konuda makina ihraç eden sektörün, 2017 yılında % 34 civarında büyüdüğünü belirten dernek başkanı, bu yüzden her geçen yıl daha çok teknik eleman ihtiyacının olacağını söylüyor. Şu anda yıllık en az 1000 teknik elemana ihtiyaç duyulduğunu belirten dernek başkanı Zeki Demirtaşoğlu, önümüzdeki on yıl için 10 bin civarında teknik personel yetiştirme hedefleri olduğunu belirtiyor. Değirmencilik bölümleri ise ilk planda Gaziantep, Çorum ve Konya’daki meslek liselerinde açılacak ve kontenjanlar MEB tarafından ilan edilecek.

Bu liselerden Mezun Olanlar İş Aramayacak

Dernek başkanı sektördeki bazı fabrikalarda, öğretmen ve öğrencileri yetiştirmek için atölye ve laboratuvarların açılacağını söyleyerek, söz konusu liselerden mezun olanların kesinlikle işe alınacağını bildiriyor. Dernek başkanı Demirtaşoğlu, mezun olan öğrencilerin şu anda bile fabrikalarda işlerinin hazır olduğunu söylüyor. Demirtaşoğlu, bu liselerden mezun olanların sadece kendi sektörlerinde değil, makine sektörünün tüm branşlarında da çok kolay iş bulacaklarını açıkladı.

Bu yazı 220 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun