Yükseköğretim Kurumları Sınavı İle İlgili Tartışmalar Devam Ediyor

Paylaş
 

2017-2018 eğitim öğretim yılının başlangıcında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı Sınav Sistemleri ilgili açıklamalar neticesinde çok hızlı bir şekilde üniversiteye giriş sistemi değiştirildi. Dün itibariyle YÖK başkanı Profesör Doktor Yekta Saraç’ın yapmış olduğu yeni sınavla ilgili detaylı açıklamalar yeni bir tartışmayı başlattı.

Aynı Günde 2 Sınav Yapılır Mı?

Geçmişte uygulanan YGS ve LYS sınavlarında yaşanan bir takım sıkıntıları telafi edeceği söylenen yeni sınav sistemi olan Yükseköğretim kurumları sınavı noktasında en büyük itirazlar aynı günde 2 sınavın yapılacak olmasına geldi. Türkçe ve matematik branşlarından oluşan temel yeterlilik testi sınavı ile Türk Dil Edebiyatı, coğrafya, sosyal bilimler, matematik ve fen bilimlerinden oluşan ikinci oturum aynı gün yapılacak. Cumartesi günü sabah birinci oturum öğleden sonra ise ikinci oturum yapılacak. Bu durum oldukça büyük bir tartışmayı da beraberinde getirdi. Gençlerin hayatını etkileyecek olan son derece önemli sınavların aynı güne sıkıştırılması pedagojik açıdan eğitimciler tarafından doğru bulunmadı.

Soru Sayısını Azaltmak Doğru Mu?

Fen bilimleri ve sosyal bilimleri alanındaki soruların sayısının 40’a indirilmesi de ayrı bir tartışma konusu oldu. Böylece fen bilimleri grubundan fizik, kimya ve biyolojiden toplam 40 soru çıkmasının son derece yetersiz olduğu konusunda eğitimciler hemfikir. Aynı şekilde sosyal bilimler alanında tarih felsefe ve bütün branşlarda toplam 40 soru çıkacak. Bu konularda Yükseköğretim kurumları sınavı için bir değişiklik yapılıp yapılmayacağı ise şu anda merak konusu.

Bu yazı 731 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun