Yükseköğretim Kurumları Sınavı Nasıl Olacak?

Paylaş
 

Üniversitelere giriş için öğrencilere uygulanan YGS ve LYS kaldırılarak yerine YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) getirilmiştir. Yeni sınav sistemini önceki sınavlara göre büyük farklar içermesi, öğrenci ve velileri tedirgin etmişti. ‘Yükseköğretim Kurumları Sınavı nasıl olacak?‘ sorusunu soran öğrenci ve veliler için sınavın genel özelliklerinden bahsedebiliriz.

YKS Kaç Oturumdan Oluşuyor?

YGS ve LYS sınavlarındaki oturum sayısı fazla olduğu için adaylar belirli zorluklar yaşayabiliyordu. Ancak YKS sınavında adaylara sadece iki oturumdan oluşan bir sınav yapılıyor. İlk oturumda adaylardan temel yeterlilik esas alınacak. Öğleden sonra yapılacak olan ikinci oturumda ise adaylara normal lise müfredatına dair bilgiler sorulacak.

YKS’de Kaç Soru Soruluyor?

Adaylara yapılacak ilk oturumda toplamda 80 soru sorulacak. İkinci oturumda ise lise müfredatına dair 160 soru sorulacak. İlk oturumda adaylara Türkçe ve Matematik sorularından oluşan mantık soruları yöneltilecek. İkinci oturumda adaylara 40 adet Türkçe, 40 adet Matematik, 40 adet Fen Bilimleri ve 40 adet Sosyal Bilimler soruları yöneltilecek. Adaylara ilk oturumda toplamda 90 dakika süre verilirken, ikinci oturumda 180 dakika zaman tanınacak.

YKS Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

Yapılan açıklamalara göre YKS sınavının Haziran ayında yapılacağı kesinleştirildi. Adaylar 23-24 Haziran günlerinde toplamda iki farklı oturumda ter dökecekler. Sınava ilişkin başvuruların ise 1-21 Mart 2018 tarihleri arasında internet üzerinden yapılacağı açıklandı.

Bu yazı 617 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun