Yükseköğretim Kurumları Sınavında Alınan Puan 2 Yıl Geçerli Olacak

Paylaş
 

YÖK başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. En önemli gündem maddesi olan değişen yükseköğretim sınavı ile ilgili detaylı bilgilendirme yapıldı. Yapılan açıklamada en dikkat çekici noktalardan birisi ise yeni yükseköğretim kurumları sınavı uygulamasında alınacak olan puanın 2 yıl geçerli olacağı belirtildi. Bilindiği üzere eski yükseköğretim geçiş sınavında ve lisans yerleştirme sınavında alınan puanları sadece 1 yıllık geçerliliği bulunuyordu. Değişen yeni yükseköğretim kurumları sınavında ise alınan puan 2 yıl geçerli olacak ve adaylar bunu değerlendirebilecek.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı Temel Yeterlik Puanı

YÖK başkanı Profesör Dr. Yekta Saraç yapmış olduğu açıklamada yeni sınav sisteminde farklı puanlama türlerinin bulunacağını belirtti. Buna göre yükseköğretim kurumları sınavı uygulamasında temel yeterlilik puanı getiriliyor. Temel yeterlilik puanı baraj puanı niteliğinde olacak. Bu bakımdan değerlendirildiğinde temel yeterlilik testi puanı en az 150 olması gerekiyor. 150’nin altına düşen adaylar başarısız kabul edilecek ve hiçbir programa yerleşemeyecek. Temel yeterlilik puanı 180 ve üzeri olanlar ise lisans bölümlerine yerleşme hakkını elde ediyorlar.

2. Yıl Tercih Hakkı

Girilen Yükseköğretim kurumları sınavından temel yeterlilik testi Puanı 200 ve üzeri olan adaylar istedikleri takdirde bir sonraki yıl da bu puanlarla tercih yapabiliyorlar. Bunun yapılabilmesi için ise mutlaka adayların 200 ve üzerinde puan alması gerekiyor.

Bu yazı 635 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun