Yükseköğretim’de Avrupa’yı Geçtik

Paylaş
 

Yükseköğretimde okullaşma sıralamasına göre Türkiye Avrupa ülkeleri arasında birinci sırada yer alıyor. Öğrenci sayıları açısından yapılan sıralamada ise Rusya birinci, Türkiye ikinci sırada. Türkiye’de hükümetin yaptığı reformlar sayesinde güvenli ve istikrarlı bir ortam oluştu. Ekonomi hızla büyürken, eğitimde de büyük ilerleme oldu. Eğitime ayrılan bütçe Türkiye, diğer ülkeler ile kıyaslanınca ilk sıralarda yer alıyor. Ülke bütçesinin yüzde 18’i ve milli gelirin yüzde 6’sı eğitime ayrılıyor. OECD ülkeleri arasında bu bütçe ile Türkiye milli gelirini en çok arttıran ülke konumunda bulunuyor. Eğitim alanında yükseköğretim de sayısal büyüklük olarak en başta yer alan ülke Türkiye. Eğitim kalitesi her geçen gün artıyor. Bu sebepten dünyanın her tarafından öğrenciler Türkiye’ye okumaya geliyor. Yükseköğretimde Sessiz Devrim isimli çalışmada tamamlandı.

Okullaşma Sıralamasında İlk Sırada

Genç bir nüfusa sahip olan Türkiye’de 25 milyondan daha fazla bir sayıda genç eğitim görüyor. Bu sayının 18 milyonu temel eğitim ve ortaöğretim öğrencisi iken 7 milyon öğrenci yükseköğrenim görüyor. Okullaşma alanında Türkiye, Avrupa ülkelerini geçerek birinci sırada yer alıyor. Yapılan istatistiklere göre kızlarda okullaşma oranı yüzde 44 iken, erkeklerde bu oran yüzde 40 civarında bulunuyor. Okullaşma sıralamasında 1. olan Türkiye, öğrenci sayısı olarak ikinci sırada yer alıyor. Öğrenci sayısı en çok olan ülke Rusya.

Dünyanın Tercihi

Türkiye’de eğitim kalitesi sürekli olarak arttığı için yurt dışında okuma isteği azalmaya başladı. Dünya çapında da Türkiye’de okuma isteği her geçen gün artış sağlıyor. Yurt dışına okumaya giden Türk öğrenci sayısı 100 bin civarı iken Türkiye’ye okumaya gelen öğrenci sayısı 125 bin civarında. 7 yıl öncesi bu rakam 25 bin idi. Yurt dışından gelen öğrencilerin en çok tercih ettiği alanlar sosyal bilimler ve mühendislik.

Kadın Akademisyen Etkeni

Türkiye’de eğitim alanında fark sadece öğrenci olarak değil. Türkiye’de kadın akademisyen sayısı Avrupa’dan fazla. 151 bin 763 öğretim görevlisinin nerede ise yarısı kadınlardan oluşuyor. Tam sayı olarak Türkiye’de 66 bin 805 kadın öğretim görevlisi var. Bu rakam Avrupa ülkelerinin ortalamasının üzerinde olan bir sayı.

Bu yazı 471 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun