Zor LGS Sınavı

Paylaş
 

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf TEKİN EBA üzerinden öğretmenler tarafından sorulan LGS sorularının zor olduğuna ilişkin yaptığı açıklamada sınavların bu şekilde devam edeceğini söyledi. Ayrıca müsteşar Tekin ‘ Öğretmenler zorunlu hizmet affı olacak mı?’ sorusunu da cevaplandırdı. Müsteşar Tekin LGS’nin bu şekilde devam edeceğini ve öğretmenler zorunlu hizmet affının olmayacağını belirtti.

110 Bin Öğretmeni Atamak Mümkün Değil

Seçim sürecinde bütün öğretmenlerin atanacağı söylenmektedir. 109-110 bin öğretmen açığı bulunduğunu, hemen hepsinin atanacağının söylendiğini. Eğitim fakültelerinde ve diğer alanlarda 700 bin öğrencinin eğitim aldığın ve 110 bin öğretmeni almanın bu fakültelerinde eğitim gören öğrencilere, ailelerine ve öğretim görevlilerine saygısızlık olacağını açıkladığı. Bakanlık olarak hep bir adım ilerisini hesaplamak zorunda olduklarını açıkladığı.

TEOG İle LGS Karşılaştırılıyor

TEOG süreci başladığından bu yana analitik düşünen, problem çözebilen ezbercilikten uzak bir sitem öngörüldüğünü ve bununda kendisini kademeli olarak hissettireceğini açıkladığı. Bu süreç ile öğrencilerimiz çok farklı sonuçlar elde edecek. Öğrencilerimizin bilgiye erişmekteki kolaylıklarını düşünerek müfredatımızı hafiflettik. Sorduğumuz sorularımız da bu tür değişikliklerin olması doğaldır. Bu şekilde de devam edecektir. LGS sorularının zor olduğu söylenmekte ama neye göre zor dediğimde TEOG sınavına göre denilmektedir. Öğrencilerimizden beklenen beceriler çok farklıdır. Yaptığımız bu sınavlarda zor veya kolay soralım diye bir düşüncemiz olmadı. Bilimsel usullere göre hem seçmeyi, hem sıralamayı hemde elemeyi sağlayacak şekilde sorular seçilecektir. Öğrenciler TEOG’a göre düşündükleri için sorular zor gelmiş olabilir. Eğitimi iyi bilenler bu konuda eleştiri yapmıyorlar. Sınavla bu şekilde devam edecektir.

Zorunlu Hizmet Affı Yok

Öğretmenlerimize zorunlu hizmet affı yoktur. Öğretmenler atandıkları bölgede birinci sınıfı tamamladıktan sora ayrılıyorlar. Öğrenciler birinci sınıfa başladıkları öğretmenle bir sonraki eğitim yılında devam edemedikleri için Zorunlu Hizmet Affını kaldırmak gibi düşüncemiz yoktur.

Bu yazı 411 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun